پنج شنبه، 24 مهر 1393 - شماره 3084
   
 
صفحه نخست :: روزنامه :: سياسي
افق روشني در روابط ايران و غرب داريم
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار كرد: اخلاق ديپلماتيك ايجاب مي‌كند كه به تعهدات پايبند باشيم، چرا كه خلف ‌وعده‌ها، ريشه اعتمادها را مي‌سوزاند. به گزارش ايلنا، آيت‌الله اكبر هاشمي رفسنجاني، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار جوليو هاس، سفير كشور سوييس در جمهوري اسلامي ايران، با يادآوري مذاكرات هسته‌يي بين ايران و كشورهاي 1+5 خاطرنشان كرد: افق روشني در روابط ايران و غرب داريم كه مي‌توانيم كارهاي علمي، فني و تكنولوژي را در سايه مراودت‌هاي سياسي انجام دهيم. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام همكاري براي انتقال گاز به اروپا را ظرفيت آماده همكاري ايران و سوييس خواند و اظهار كرد: اگر خط لوله انتقال گاز انجام شود، يك سرمايه‌گذاري هميشگي در جهت امنيت سياسي اروپاست. هاشمي رفسنجاني در ادامه با يادآوري برنامه‌هاي اقتصادي و سياسي دولت يازدهم تصريح كرد: اگر مسوولان غربي نتوانند مشكلات خود را در زمان دولتي كه محصول تفكرات نيروهاي فرهيخته كشور است، حل كنند، چه جوابي به افكار عمومي خود خواهند داد؟رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام همه گفتار و رفتار ايران را در راستاي اعتمادآفريني خواند و ادامه داد: در چنين شرايط مغتنمي، بهانه‌تراشي‌هاي سياسي و توجه به كارشكني‌هاي لابي‌هاي صهيونيستي، فرصت مناسبي را از دست غربي‌ها مي‌گيرد كه به كمك ايران بتوانند بسياري از مشكلات منطقه‌يي و حتي جهاني را حل كنند. هاشمي رفسنجاني در پاسخ به اظهارات سفير سوييس در مورد اراده امريكايي‌ها براي حل مسائل نيز خاطرنشان كرد: با اينكه مشكلات داخلي امريكا و فشار تندروي‌هاي آنها را مي‌دانيم، ولي براي حل مسائل تغيير گفتار كافي نيست و بايد رفتارها هم مويد گفتار باشد.
جزييات طرح حريم عفاف و حجاب
جريمه و حبس براي بدحجابي و دارندگان آنتن ماهواره


مهشيد ستوده/ هر چقدر هم كه بيرون مجلس هوا پاييزي باشد داخل مجلس هوا تابستاني است. فصل ارايه طرح‌هاي فرهنگي داغ است. طرح پشت طرح مي‌آيد تا مبارزه با بدحجابي كه هشت سالي بود به كما فرو رفته بود را به قيد حيات بياورند. در همان گير‌و‌دار تصويب كليات طرح حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منكر در صحن علني مجلس، يك طرح ديگر هم بي‌سر و صدا در مجلس اعلام وصول شد؛ طرحي كه «صيانت از حريم عفاف و حجاب» عنوانش بود و خبري از جزييات آن نبود. جزييات اين طرح اما زودتر افشا شد. پاي طرح را 36 نماينده مجلس امضا كرده‌اند. نام‌ها بيشتر از طيف نمايندگان نزديك به جبهه پايداري است. تكاليف جديد براي دولت در نظر گرفته شده و به نوعي طرح تكميل‌كننده همان طرح حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منكر است. تكامل‌شان آنقدر به چشم مي‌آيد كه گويي دو طرح با يكديگر نوشته شده است. با اين همه طرح صيانت از حريم عفاف و حجاب جزييات مهمي دارد.

براي بدحجابان دوره‌هاي آموزشي در نظر گرفته شده است كه اگر دوره‌هاي آموزشي هم جواب نداد از دو تا 10 ميليون ريال جريمه شوند. براي بانوان ساعات كار در نظر گرفته شده و شرط كاري آنان عدم اختلاط محيط كارشان با مردان در نظر گرفته شده است. شرطي كه احتمالا در صورت تصويب نهايي آن بسياري از ادارات مجبور به جداسازي كاركنان زن و مرد خواهند شد. كمي آنطرف‌تر براي نصب و تعمير تجهيزات دريافت از ماهواره مجازات حبس هم در نظر گرفته شده است و با اين كار دارندگان آنتن ماهواره نيز حبس خواهند شد. اينها تنها بخش‌هايي از جزييات طرح صيانت از عفاف و حجاب است. طرح هنوز در انتظار مطرح شدن در صحن علني مجلس به سر مي‌برد اما مخالفت دولت با چنين طرحي آنچنان دور از انتظار نيست. دولت طرح حمايت از آمران معروف و ناهيان از منكر را به نوعي دخالت در امور دولت دانست.

در ادامه اين طرح شرايط اشتغال بانوان و خيلي چيزهاي ديگر هم مورد توجه قرار گرفته كه مشخص نيست نمايندگان مجلس براي عملي كردن آن چه تدابيري انديشيده‌اند. به گزارش ايرنا، اين طرح كه در جلسه علني 17 مهر مجلس شوراي اسلامي اعلام وصول شد «صيانت از حريم عفاف و حجاب» نام دارد و به امضاي 36 نماينده همچون روح‌الله حسينيان، حسين نجابت، غلامرضا مصباحي مقدم، مهرداد بذرپاش، ابراهيم كارخانه، زهره طبيب زاده، فاطمه آليا، نيره اخوان بيطرف، لاله افتخاري و حسن كامران رسيده است. گزيده‌هايي از مواد اين طرح به شرح زير است.

از نيروي انتظامي خواسته شده با به‌كارگيري نيروهاي زن آموزش ديده در انظار و امكان عمومي به بانوان فاقد حجاب شرعي تذكر بدهد و زناني كه با پوشش غيرشرعي و نامناسب، عفت عمومي را جريحه‌دار مي‌كنند ابتدا متعهد به شركت در دوره‌هاي آموزشي و سپس محكوم به پرداخت جريمه نقدي از دو تا 10 ميليون ريال كند.

چنانچه راننده يا سرنشينان وسايل نقليه اقدام به كشف حجاب، روزه‌خواري، مزاحمت براي نواميس يا حركات غيرمتعارف خلاف عفت عمومي كنند بايد يك ميليون ريال جريمه شوند و در صورت تكرار علاوه بر 10 نمره منفي، وسيله نقليه به مدت 72 ساعت توقيف مي‌شود.

اشتغال به كار بانوان در واحدهاي صنفي بايد با رعايت حرمت آنها و پرهيز از اختلاط با مردان و در ساعات متعارف يعني هشت صبح تا 10 شب باشد.

عدم رعايت از اين ماده تخلف صنفي محسوب مي‌شود و واحد صنفي متخلف از طريق نيروي انتظامي به مدت يك هفته و در صورت تكرار به مدت يك ماه تعطيل خواهد شد.

مشاغل پرستاري، پزشكي و مهمانداري هواپيما از شمول اين ماده خارج است، ضمن آنكه خاطرنشان شده اشتغال در ساعات شبانه براي مشاغلي كه به خدمات بانوان نياز دارند با دريافت مجوز از اماكن نيروي انتظامي مجاز است.

نمايندگان امضا‌كننده اين طرح در ماده هفت، نصب و تعمير تجهيزات دريافت از ماهواره را ممنوع كرده‌اند و مرتكب را در مرتبه اول محكوم به پرداخت جزاي نقدي و در صورت تكرار مشمول حبس دانسته‌اند.

مديران ساختمان‌ها هم موظف هستند نسبت به جمع‌آوري تجهيزات مركزي غيرمجاز ماهواره اقدام و به ساكنان تذكر كتبي بدهند.

در صورتي كه تا يك ماه پس از تذكر به ساكنان اقدامي صورت نگيرد، مدير ساختمان بايد موضوع را به نيروي انتظامي گزارش كند. عدم تذكر به ساكنان آپارتمان‌ها يا عدم ارسال گزارش به نيروي انتظامي موجب محكوميت مدير ساختمان به جزاي نقدي خواهد شد.

هيات‌هاي رسيدگي به تخلفات اداري متخلفان را به توبيخ كتبي با درج در پرونده استخدامي محكوم خواهند كرد و در صورت تكرار، خاطيان به كسر حقوق و فوق‌العاده شغل يا عناوين مشابه حداكثر تا يك سوم از يك ماه تا يك سال محكوم مي‌شوند. البته در تبصره آمده است كه اين قانون مانع از تعقيب كيفري خاطيان نخواهد شد.

طبق ماده سه اين طرح تمامي دستگاه‌هاي مشمول قانون مديريت خدمات كشوري موظف هستند ترتيبي اتخاذ كنند كه ورود و حضور بانوان مراجعه‌كننده با رعايت حجاب شرعي باشد. درآمد ناشي از اجراي اين قانون در اختيار نيروي انتظامي قرار خواهد گرفت تا صرف برنامه‌هاي آموزش و تبليغ حجاب و عفاف شود.
در همايش چالش‌هاي مديريت كشور پس از انقلاب
عارف: هر دانشجويي حرف مي‌زند انگ‌مي‌خورد
گروه سياسي|محمدرضا عارف ديروز به جايي رفته بود كه مي‌گويد تنها آرزويش برگشتن به سمت رياست آنجاست؛ دانشگاه. جايي كه مي‌گفت در ايران بيشترين ثبات مديريتي را دارد، آن هم در شرايطي كه ثبات مديريتي در كشورمان نسبت به استاندارد جهاني بسيار پايين‌تر است. با اين همه عارف معتقد است كه دانشگاه‌ها در كشورمان فاقد برنامه‌هاي راهبردي هستند و همين را هم زمينه بسياري از عقب‌ماندگي‌ها مي‌داند. ديروز رييس بنياد ايرانيان به دانشگاه شريف رفته بود تا در همايشي با عنوان چالش‌هاي مديريت كشور پس از انقلاب براي دانشجويان سخنراني كند.


سخنان عارف در همايش چالش‌هاي مديريت كشور پس از انقلاب

من هيچ كدام از پست‌هاي خود بعد از انقلاب را با معلمي مقايسه نمي‌كنم و تنها پست اجرايي كه آرزو مي‌كردم داشته باشم پست رياست دانشگاه تهران بود. تقسيم فقر نبايد جايگاهي در نظام ارزشي ما داشته باشد. دانشگاه در دهه چهارم انقلاب بايد در زمينه توليد ثروت از طريق علم پيشتاز باشد.

ما آنقدر سياست‌زده شده‌ايم كه دو جوان مسلمان دانشجو نمي‌توانند مشتركات خود را بنويسند بلكه در مقابل به يكديگر انگ مي‌زنند و با اختلاف‌نظر در تاكتيك‌ها از هم جدا مي‌شوند. انگيزه ما خدمت و همراهي با انقلاب است اما به دليل اختلافات سليقه‌يي به هم برچسب مي‌زنيم. در هر مقطعي از انقلاب يك برچسب ايجاد كرده و با چماق همديگر را زده‌ايم.

كرسي‌هاي آزادانديشي يكي از دغدغه‌هاي رهبري است. اما چه تعداد دانشجوها توانسته‌اند حرف خود را بزنند و انگ نخورند؟ در يكي از كرسي‌هاي آزادانديشي در يكي از دانشگاه‌هاي شهرستان‌ها دانشجويي حرفي زده بود و دادگاه شهر او را جلب كرده بود. در حالي كه يك جوان مومن و انقلابي علاوه بر درس خواندن، رسالت رشد فرهنگي را دارد و بايد مسووليت‌پذير باشد.

در سال‌هاي اول انقلاب در كشور جو بي‌برنامگي حاكم بود. به تدريج اين جو بهبود يافت و اكنون يك سامان نسبي در اقدامات مبتني بر برنامه وجود دارد و اهميت برنامه‌ريزي درك شده است. ما اكنون توسعه دانايي‌محور را پذيرفته‌ايم.

بار اصلي اجراي سند چشم‌انداز بر دوش دانشمندان و نخبگان است. ما تا با يكديگر جمع نشويم نمي‌توانيم مشكلات كشور را حل كنيم. بودجه، سند چشم‌انداز، برنامه پنج‌ساله و سياست‌هاي كلي نظام ميثاق‌هاي ملي ما است كه بايد با بسترسازي زمينه اجراي آنها را فراهم كنيم.

ما از اول انقلاب براي اصلاح سيستم‌ها نيروهاي انقلابي و حزب‌اللهي را وارد نظام اداري كرديم اما چون اين نظام اصلاح نشده كاري از دست اين نيروها نيز برنيامد. ما در كشور مشكل زياد داريم بنابراين بايد با توجه به تجربيات نسل‌هاي قبل، بدون تعصب و مچ‌گيري عملكرد‌هاي گذشته را نقد كرده و ضعف‌ها را جبران كنيم تا با سرعت بيشتري رشد كنيم.

دانشگاه‌ها نبايد وارد بحث‌هاي سياسي و جناحي شوند و به فكر توليد ثروت از طريق علم باشند. دانشگاه‌ها فاقد برنامه‌هاي راهبردي هستند. ما مي‌خواهيم همه مشكلات را با هم حل كنيم و همه‌چيز در اولويت باشد. به طور مثال در تخصيص بودجه‌هاي عمراني كشور به جاي آنكه بودجه چند پروژه محدود تصويب شود و اين پروژه‌ها تكميل شوند به صدها پروژه بودجه داده مي‌شود ولي اين پروژه‌ها تكميل نمي‌شوند. در اين بين تعارف يا فشار هم براي تخصيص بودجه نقش دارد. دانشگاه‌ها بايد به عنوان يك نهاد الگو برنامه‌هاي راهبردي ارايه دهند و اولويت‌هاي خود را مشخص كنند. هيچ جايي به اندازه ايران تغيير مديريت مشاهده نمي‌كنيم البته باثبات‌ترين نهادها در ايران، دانشگاه است كه متوسط مديريت در آن 7/3 سال است. وقتي رييس دانشگاهي دو سال سر كار است چگونه مي‌تواند برنامه بلندمدت داشته باشد.
سخنگوي دولت:
در جزييات با 1+5 اختلاف نظر داريم
سخنگوي دولت روز گذشته از موضوعات متعددي صحبت كرد. از شرايط امنيتي كشور گرفته تا موضوع مذاكرات هسته‌يي از جمله موضوعاتي بود كه روز گذشته در حاشيه جلسه هيات دولت مطرح شد.

به گزارش ايسنا، محمد باقر نوبخت در رابطه با سوالي در مورد وضعيت حساس منطقه و شرايط امنيتي آن، گفت: حساس بودن شرايط امنيتي منطقه حرف درستي است و خوشبختانه اقدامات خوبي از سوي نيروهاي اطلاعاتي و امنيتي و نظامي ما صورت گرفته است و اين نيروها آمادگي كامل براي صيانت كامل از مرزها را دارند و جمهوري اسلامي ايران همچنان به عنوان امن‌ترين كشور منطقه خواهد بود.

نوبخت همچنين در مورد تصويب طرح حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منكر كه در مجلس مطرح است، تصريح كرد: معاون حقوقي و پارلماني رييس‌جمهور به نمايندگي از دولت مخالفت خود را با بخش‌هايي از اين طرح مطرح كرده است و اينكه بار مالي دارد يا نه، در گزارش‌هاي ايشان نيز ذكر شده است. سخنگوي دولت در رابطه با اختلاف نظرها با طرف مذاكره ايران در موضوع هسته‌يي نيز گفت: ما اختلافات جدي داريم البته در بخش‌هايي به توافق رسيده‌ايم اما در جزييات اختلاف نظر داريم و در حال مذاكره هستيم البته منطق جمهوري اسلامي ايران روشن است و اميد است بتوانيم به طرف مقابل خود منطق‌مان را روشن‌سازيم و به توافق جامعي دست يابيم. نوبخت همچنين در رابطه با ايجاد دانشگاه به زبان خارجي با توجه به صحبت‌هاي اخير رييس‌جمهور، گفت: دستگاه‌هاي مرتبط از جمله وزارت علوم پيگيري‌هاي لازم در اين رابطه را انجام خواهند داد.

وي همچنين در رابطه با مساله پايان‌نامه‌فروشي تاكيد كرد: وزارت علوم و دستگاه‌هاي بازرسي در اين رابطه مراقبت‌هاي لازم را انجام خواهند داد و اينكه رييس‌جمهور هر نظري داشته باشد دستگاه‌هاي مرتبط بايد پيگيري‌هاي لازم را انجام دهند. سخنگوي دولت در مورد افزايش برخي رشته‌ها در دانشگاه، گفت: هر رشته جديد بايد به تصويب وزارت علوم برسد و در غير اين صورت هر اقدامي شود قانوني نيست و جلوگيري مي‌شود.

نوبخت در رابطه با اتفاق اخير در پاسگاه سراوان نيز تصريح كرد: هر از?گاهي به جهت عدم كنترل مرزها به وسيله كشورهاي همسايه برخي اشرار و افراد قاچاقچي وارد مي‌شوند و اقدامات تخريبي انجام مي‌دهند البته بلافاصله از سوي نيروهاي نظامي و اطلاعاتي ما برخوردهاي مناسب انجام مي‌شود و ما همواره به پاكستان و افغانستان براي كنترل مرزهاي?شان تذكر داده‌ايم.

وي اضافه كرد: در رابطه با حادثه اخير پاسگاه سراوان، وزير كشور و اطلاعات در جلسه هيات دولت گزارشي ارايه شد. نوبخت همچنين در رابطه با مبارزه با مفاسد اقتصادي، يادآورشد: طبق قانون هر سه قوه در اين زمينه بايد با يكديگر مشاركت كنند و جلسات مهمي با رياست معاون اول رييس‌جمهور و نمايندگان سه قوه در اين ارتباط تشكيل شده است.

وي همچنين در رابطه با تشكيل معاونت عترت قرآن وزارت ارشاد و تامين بودجه آن، گفت: اين معاونت تشكيل شده است و اعتباري بالغ بر 200?ميليارد تومان براي آن در نظر گرفته شده است و دولت با وجود همه محدوديت‌ها نسبت به اين مساله مهم فعال است، البته نبايد تصور كنيم هر كمكي به معناي تشكيل وزارتخانه در اين حوزه بايد باشد چرا كه بهتر است مساله قرآن بيشتر به صورت مردمي و غيردولتي اداره شود تا به صورت دولتي و بايد بگويم بخش قابل توجه اين اعتبارات به بخش‌هاي غيردولتي اختصاص داده مي‌شود.
پس از شش سال رسيدگي حقوقي
دعواي شركت تركسل عليه ايران در ديوان داوري بين‌المللي رد شد
يك مقام آگاه در مركز امور حقوقي بين‌المللي نهاد رياست‌جمهوري اعلام كرد: دعواي شركت تركسل عليه دولت جمهوري اسلامي ايران، پس از نزديك به شش سال تلاش و مدافعات حقوقي خصوصا در سال‌هاي اخير، رد شده و شركت تركسل به پرداخت هزينه‌هاي حقوقي به نفع ايران محكوم شده است.

به گزارش ايسنا، شركت تركسل در تاريخ 11 ژانويه 2008 (21 دي 1386) با استناد به شرط داوري مندرج در موافقتنامه حمايت و تشويق سرمايه‌گذاري ايران و تركيه، دعوايي عليه دولت ايران داير بر نقض و مصادره حقوق قراردادي خود در رابطه با مزايده پروژه اپراتور دوم تلفن همراه مطرح كرده بود. خواسته شركت تركسل در آن زمان حداقل مبلغ 600 ميليون دلار تعيين شده بود.

شركت تركسل مدعي بود كه در مزايده پروژه اپراتور دوم برنده شده و حقوق قراردادي كسب كرده بود، اما دولت ايران (وزارت ارتباطات) پروژه مذكور را به اپراتور ديگري واگذار كرده و حقوق قراردادي اين شركت را ناديده گرفته و موجب وارد آمدن خسارت به آن شده بود. حسب ادعاي شركت تركسل، اقدامات ايران با تعهدات آن كشور در موافقتنامه حمايت و تشويق سرمايه‌گذاري بين ايران و تركيه مغايرت داشته و به اين لحاظ دولت ايران بايد خسارت وارده را جبران كند.

اين مقام آگاه افزود: دولت ايران با حضور در اين پرونده (به عنوان خوانده) و با ارايه مدافعات متقن و مستندات لازم ادعاي شركت تركسل مبني بر كسب حقوق قراردادي را مردود اعلام كرده و به ويژه تاكيد كرد كه حقوق ادعايي تركسل مشمول موافقتنامه تشويق سرمايه‌گذاري بين دو كشور ايران و تركيه نمي‌شود. اين پرونده به يك هيات داوري بين‌المللي مركب از سه نفر ارجاع شد كه پس از شش سال رسيدگي، راي صادر شده است. ديوان داوري مذكور با پذيرش موضع ايران و رد دعواي تركسل اعلام كرده كه سرمايه‌گذاري مورد ادعاي شركت تركسل مشمول حمايت مندرج در موافقتنامه دو جانبه حمايت و تشويق سرمايه‌گذاري نبوده و در نتيجه رسيدگي به موضوع دعوا در صلاحيت داوري پيش‌بيني شده در آن موافقتنامه نيست. ديوان همچنين مقرر كرده است كه تركسل خسارت ايران بابت هزينه‌هاي داوري را كه بيش از يك و نيم ميليون دلار است، جبران كند.

به گفته اين مقام آگاه اين راي نخستين راي داوري بين‌المللي است كه در تفسير موافقتنامه‌هاي دوجانبه حمايت و تشويق سرمايه‌گذاري بين ايران و ساير كشورها صادر شده و از اين حيث اهميت زيادي دارد.
توحش تكفيري‌ها، نتيجه بي‌توجهي برخي علماي ديني است
نايب‌رييس اول مجلس خبرگان رهبري گفت: توحش خباثت آلود گروه‌هاي تكفيري كه استكبار جهاني و در راس آن امريكا و رژيم صهيونيستي در دامان كشورهاي اسلامي انداخته‌اند، از آثار بي‌توجهي برخي علماي جهان اسلام به مسائل روز است.

به گزارش ايرنا آيت‌الله سيد محمود هاشمي شاهرودي در پيامي به همايش بين‌المللي در سايه‌سار امام علي (ع) كه با حضور علماي ايراني و يمني در بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي برگزار شد، گفت: اين توحش همچنين، نتيجه غفلت عالمان از تبيين درست معارف تابناك قرآن و سنت نبوي بر پايه قرائت صحيح اهل بيت (ع) از اسلام و جهاد اسلامي است. وي با بيان اينكه هرگونه كوتاهي در تبيين خط مستقيم جهاد اسلامي، تحرك و تقويت نظام سلطه و دست‌نشانده‌هاي منطقه را به دنبال خواهد داشت تصريح كرد: شكوفايي و پويايي كه امروز ايران اسلامي را به يك قدرت منطقه‌يي و فرامنطقه‌يي بدل كرده و شتاب بي‌نظير توليد علم و توفيقات چشمگير در عرصه فناوري و تكنولوژي‌هاي روز جهان در كنار پايبندي و پافشاري عموم ملت شريف ايران بر عمل به دين مبين اسلام، همه از بركات ولايت فقيه به نيابت از پيامبر بزرگوار اسلام (ص) و ائمه معصومين (ع) و حاكميت ايشان در عرصه اداره جامعه است. ترديدي نداريم كه در اين پيكار با بيداري همه‌جانبه امت اسلامي به پرچمداري عالمان مخلص دين، حق و ظفر با امت مسلمان و دين خدا خواهد بود.
تغيير تاكتيك منتقدان دولت
انتقادات اقتصادي؛ روش جديد براي سوال از ظريف


احسان بداغي/ وزير خارجه در وين براي توافق هسته‌يي تلاش مي‌كند و برخي نمايندگان در تهران براي كشاندن او به مجلس. بهانه اين‌بار مسائل اقتصادي است، با همان رويكرد قبلي؛ وزارت امور خارجه نمي‌تواند از منافع ايران دفاع كند. نايب‌رييس كميسيون اقتصادي مجلس گفته كه مي‌خواهد با همين رويكرد محمدجواد ظريف راه صحن علني مجلس بكشاند. اين اما نخستين بار نيست كه همزمان با حضور تيم مذاكره‌كننده هسته‌يي در كوران مذاكرات، براي وزير امور خارجه از بهارستان پيام مخالفت صادر مي‌شود. پيشتر در جريان مذاكرات ژنو 1 و 2 و همين‌طور مذاكرات وين1 نيز اين اتفاق تكرار شده بود. آن روزها بيش‌تر منتقدان سياسي دولت و مذاكرات هسته‌يي بازيگران اصلي اين صحنه بودند و بهانه‌ها هم بيشتر معطوف به سياست دولت در اين مذاكرات بود. حالا اين‌بار يك منتقد اقتصادي دولت وارد گود شده است؛ محمدرضا پورابراهيمي. كسي كه معمولا يك پاي ثابت مخالفت با لوايح اقتصادي دولت در مجلس است. او گفته كه «رويكرد فعلي وزارت امور خارجه در پيگيري موضوعات اقتصادي همچنان روش سنتي قديم بوده و با ديپلماسي مدرن مبتني بر محوريت مسائل اقتصادي فاصله بسيار زياد دارد» و با همين موضع هم خبر داده است كه «به دليل وضعيت نامطلوب پس از ماه‌ها پيگيري در كميسيون امنيت ملي، در هفته آينده در صحن علني سوال از وزير امور خارجه را درخصوص اقدامات اين وزاتخانه براي تحول در ديپلماسي اقتصادي را مطرح خواهم كرد.» پورابراهيمي البته اين خبر را در ديدار با سفير ايران در يونان اعلام كرده است. جايي كه او تاكيد كرده «تلاش‌هاي فردي بعضي از سفرا در موضوعات اقتصادي» به دلايلي چون «ضعف ساختاري وزارت امورخارجه، كم تحركي و بعضا بي‌تحركي در عرصه مسائل اقتصادي آن هم در شرايط ويژه كنوني كشور»، بي‌اثر شده است. پورابراهيمي تقريبا تمام صحبت‌هاي خود در ديدار با سفير كشورمان در يونان را به انتقاد از وزارت امور خارجه اختصاص داده و در جايي گفته «شايد يكي از ضعف‌هاي كنوني عدم وجود اختيارات، امكانات، نيروي انساني متخصص در مباحث اقتصادي و عدم همراهي ساير وزارتخانه‌ها باشد و البته رفع همين موارد نيز بايد مطالبه جدي وزارت امورخارجه از مجلس شوراي اسلامي يا هيات وزيران باشد، متاسفانه اين مهم نيز در دستور كار وزارت امورخارجه مشاهده نمي‌شود.» اين نماينده اقتصادي مجلس همچنين تصريح كرده كه «آنچه مسلم است به دليل فهم و درك دقيق كارشناسان و ديپلمات‌هاي ايراني از موضوع تحريم‌ها، راهكارهاي قابل ارايه توسط اين مجموعه در رفع و كاهش تحريم‌ها بسيار موثر است كه متاسفانه در شرايط فعلي در كمترين ميزان عملياتي شده است.»

تغيير فاز منتقدان براي فشار به وزارت امور خارجه


انتقادات نايب‌رييس كميسيون اقتصادي مجلس از وزير امور خارجه در حالي مطرح شده كه در چند هفته‌ اخير موج انتقادات از سياست‌هاي اين وزارتخانه در خصوص تنش‌زدايي با غرب و همين‌طور مذاكرات هسته‌يي كاسته شده است. منتقدان دولت بعد از اظهارنظرهاي صريح رييس‌جمهور و وزير خارجه درباره لزوم حفظ حقوق هسته‌يي ايران در توافق نهايي و البته لغو تمامي تحريم‌هاي غرب و امريكا، كمتر مجالي براي تاختن به دولت در اين زمينه دارند. با اين وجود اظهارات ديروز محمدرضا پورابراهيمي حكايت از آن دارد كه كم شدن دامنه انتقادات رابطه چنداني با كاهش تمايل منتقدان براي فشار به وزارت امور خارجه و دولت ندارد. شايد اگر اين‌بار موضوعات سياسي بهانه خوبي نباشند، موضوعات اقتصادي بتوانند خلأ زمينه مناسب براي فشار به دولت را در اردوگاه رقباي سياسي جبران كنند.

انتقادي كه منتقدان در «آب نمك» گذاشته بودند


موضوعات اقتصادي اما يك‌باره در دستور كار منتقدان و رقباي سياسي دولت براي فشار به وزارت امور خارجه قرار نگرفته است. از قضا يكي از نخستين انتقاداتي كه به مذاكرات هسته‌يي و عملكرد تيم مذاكره‌كننده كشورمان وارد مي‌شد، اين بود كه آنها نتوانسته‌اند حقوق اقتصادي ايران را بعد از توافق ژنو از طرف مقابل به طور كامل بگيرند. محور اين انتقادات هم واريز پول‌هاي بلوكه شده كشورمان توسط امريكا به حساب بانك مركزي بود. انتقادي كه اصل آن چندين بار با تكذيب مقامات دولتي چون سخنگوي دولت، رييس دفتر رييس‌جمهور و مديركل بانك مركزي مواجه شد. انتقادات اقتصادي بعد از توافق ژنو نه آنقدر پر رنگ شد كه به محل تتقابل عملي مجلسي‌ها با مقامات دولتي تبديل شود و نه آنقدر بي‌اهميت جلوه داده شد تا از سر فصل موارد مورد اختلاف با دولت كنار رود. تا جايي كه از زمان توافق ژنو تاكنون رييس كل بانك مركزي مجبور شد دو بار راهي بهارستان شود تا درباره سرنوشت اين پول‌هاي بلوكه شده به كميسيون امنيت ملي مجلس پاسخ دهد. هيچ‌كدام از اين جلسات هم به رضايت مجلس‌نشينان از توضيحات سيف منتهي نشد تا نهايتا موضع انتقادي آنها باقي بماند. موضعي كه اكنون به نظر مي‌رسد بهترين فرصت براي طرح جدي آن باشد.

پاسخ دو ماه پيش ظريف به سوال امروز منتقدان

هيات رييسه مجلس روز سه‌شنبه هفته قبل و در پايان جلسه علني سوال محمدرضا پورابراهيمي از وزير امور خارجه را اعلام وصول كرده بود. اين يعني آنكه ظريف بعد از بازگشت از مذاكرات وين بايد به فكر حضور در بهارستان و پاسخ دادن به ابهاماتي باشد كه اين منتقد اقتصادي دولت مطرح كرده است. اما تاكيد پورابراهيمي بر اين سوال، آن هم در ديدار با يكي از سفراي ايران كه عملا از زيرمجموعه‌هاي وزارت امور خارجه محسوب مي‌شود، اين تصور را ايجاد مي‌كند كه پورابراهيمي هم براي كشاندن محمد جواد ظريف به مجلس چندان بدون انگيزه نيست. ظريف اما دو ماه پيش قسمتي از انتقادات را در رابطه با ديپلماسي اقتصادي دولت پاسخ داده بود. جايي كه مجري صدا و سيما در يك برنامه زنده تلويزيوني در شب 29 مرداد سوال امروز منتقدان مجلس‌نشين را از وزير امور خارجه پرسيده بود. ظريف آن روز توضيح داد كه «متاسفانه بحث هسته‌يي مانعي براي همكاري‌هاي اقتصادي ما شده است. فشار امريكايي‌ها در حوزه‌هايي كه تحريم بوده و نبوده و فضاسازي‌هايي كه كردند كار با ايران را هزينه بردار كرد.» البته تاكيد ظريف در آن برنامه بر موضوعي ريشه‌دار در وزارت امور خارجه بود؛ «وزارت خارجه در 30 سال گذشته نگاه سياسي امنيتي به دنيا داشته است و بايد اين نگاه را تغيير دهيم ضمن اينكه رصد كردن تحولات سياسي و امنيتي خود و دنيا از مسووليت‌هاي وزارت خارجه است اما سعي داريم با تغيير نگاه به نگاه توسعه محور فعاليت‌مان در راستاي كمك به صادرات غيرنفتي و هكاري‌هاي فن‌آورانه و غيره باشد.» نگاهي كه البته منتقدان دولت بسيار پيش از اين نشان داده‌اند با تغيير آن موافق نيستند و همين تغيير مهم‌ترين نقطه اختلاف‌نظر آنها با دولت يازدهم است.
علي لاريجاني در گفت‌وگوهاي خود با رسانه‌هاي خارجي در ژنو مطرح كرد
توافق هسته‌يي امكان‌پذير است
گروه سياسي| علي لاريجاني امسال در ژنو جور ديگري ظاهر شد، هم در ديدارهايش و هم در سخناني كه مطرح كرد. گفت‌وگو با «سي‌ان‌ان» و نشست خبري با خبرنگاران حاضر در صد و سي و يكمين اتحاديه بين المجالس جهاني نقطه پايان سفر امسال لاريجاني به ژنو بود. جايي كه مذاكرات هسته‌يي ايران با 1+5 و همين‌طور وضعيت منطقه و بحراني كه گروه تروريستي داعش ايجاد كرده است، محور سخنان او بود. رييس مجلس در ديدارهايي هم كه طي مدت اقامت در ژنو برگزار كرد، بيش از هر چيز ديگر به همين مسائل پرداخته بود. لاريجاني در سخنان خود با نگاهي خوش‌بينانه نسبت به آينده مذاكرات ايران و 1+5 موضع‌گيري كرده و گفته است كه «توافق هسته‌يي امكان‌پذير است.» او همچنين در بخشي از سخنانش در نشست خبري كه عصر ديروز برگزار شد هم تاكيد كرد: «من مسير مذاكرات را از نزديك مشاهده مي‌كنم و اين مسير را رو به پيش مي‌دانم.» لاريجاني در حالي عصر ديروز ژنو را به مقصد تهران ترك كرد كه به نظر مي‌رسد حضور او در نشست اتحاديه بين‌المجالس جهاني فعال‌تر از قبل بوده است. لاريجاني در طول سه روز حضور در اين نشست با 11 تن از همتايان خارجي خود و همچنين رييس كميته بين‌المللي صليب سرخ ديدار و تبادل نظر كرد.گزيده‌يي از سخنان علي لاريجاني در گفت‌وگو با شبكه «سي‌ان‌‌ان»:


داعش گروهي نيست كه خود به خود به وجود آمده باشد. ما بايد ريشه‌هاي آن را بيابيم و بدانيم قدرت‌هاي بزرگ وهمچنين برخي كشورهاي منطقه مسوول به وجود آمدن آن هستند. فكر مي‌كنم بعيد است بتوان جنگجويان چريكي را فقط با انداختن بمب بر سرشان نابود كرد. من همچنين شنيدم امريكايي‌ها به دنبال يافتن جايگاه‌ها و پايگاه‌ها در منطقه هستند تا مردم را براي عمليات زميني آموزش دهند.

تروريست‌ها را نمي‌توان با بمباران نابود كرد. شما نمي‌توانيد مساله تروريسم را با اشغال حل كنيد. براي اينكه با آنها به صورت موثر مقابله كنيد، بايد روش ديگري را انتخاب كنيد. ما در مبارزه با آنها تجربه خوبي داريم زيرا فعالانه عليه آنها جنگيده‌ايم.

من فكر مي‌كنم مردم، منظورم عراقي‌ها و سوري‌ها، خودشان توانايي كافي براي اجراي چنين عملياتي را دارند. ما مي‌دانيم اين افراد اعم از شيعه، سني و كرد بايد همه تلاش خودشان را براي موفقيت به كار بندند. من فكر مي‌كنم بهترين كاري كه جوانان مي‌توانند انجام دهند اين است كه جلوي ارسال تسليحات و پول متحدان و دوستان داعش در منطقه را بگيرند. اين بازي كودكانه نيست. منظورم اين است كه مبارزه با تروريسم بازي كودكانه نيست و مي‌تواند بسيار پرهزينه باشد.

من فكر مي‌كنم رسيدن به توافق تا مهلت بيست و چهارم نوامبر امكان‌پذير است البته به شرط اينكه هر دو طرف در رسيدن به توافق جدي باشند. موضوعات باقيمانده مي‌تواند تا مهلت بيست و چهارم نوامبر 2014 حل شود. در صورتي كه دو طرف درباره موضوعات كوچك چانه‌زني كنند، رسيدن به توافق بعيد خواهد بود.

من فكر نمي‌كنم تمديد نشدن گفت‌وگوها زياد به نفع امريكا باشد زيرا معنايش آن است آنها (امريكايي‌ها) فرصت را براي دستاورد ديپلماتيك از دست داده‌اند. البته اين شكست براي ديگران نيز خواهد بود. ما قصد داريم همان كاري را انجام دهيم كه تاكنون انجام داده‌ايم.

ما نمي‌خواهيم بمب هسته‌يي توليد كنيم اما بر دسترسي به فناوري و دانش هسته‌يي تاكيد مي‌كنيم. ما آماده هستيم به اندازه كافي دراين زمينه شفاف باشيم. من متعجب مي‌شوم چرا در اين مذاكرات فقط صحبت از تعداد سانتريفيوژها مي‌شود و اينكه چگونه آنها (غرب) مي‌توانند بخش‌هاي تحقيق و توسعه فناوري هسته‌يي ما را محدود كنند. تعداد سانتريفوژها واقعا مهم نيست بلكه مطلب مهم اين است كه ايران تلاش مي‌كند شفاف سازي كند و قصد دارد درباره برنامه هسته‌يي خود شفاف باشد.

بازداشت برخي اتباع خارجي مواردي هستند كه بسيار به ندرت روي مي‌دهد و طبيعي است چنين مواردي روي دهد زيرا ايران كشوري بسيار بزرگ با جمعيت 80 ميليون نفري است. آنها ممكن است كار اشتباهي انجام داده و يا جرمي مرتكب شده باشند، قوه قضاييه بايد آن را بررسي كند. ترديدي نيست ما نمي‌خواهيم هيچ كس را بدون هيچ دليل به زندان بفرستيم. تا آنجايي كه من مي‌دانم تحقيقات در اين زمينه شروع شده است و من اميدوارم اين تحقيقات به پايان رسد و نتيجه آن هر چه سريع‌تر اعلام شود.

براساس قوانين در ايران اتهامات نمي‌تواند قبل از تحقيق به صورت علني اعلام شود. البته قوانين در كشورهاي مختلف فرق مي‌كند. تاجايي كه من مي‌دانم اين فرد با اتهاماتي مواجه شده اما هنوز علني نشده است زيرا قانون اجازه نمي‌دهد اما موضوع وي در حال بررسي است.

مسلما تسريع در روند رسيدگي به اين پرونده‌ها خوب است. حتي اگر اظهارنظر درباره آنها به اندازه‌يي كه قانون اجازه داده است، باشد خوب است اما ما واقعا نمي‌توانيم قوه قضاييه را وادار سازيم با عجله كارهايي انجام دهد.

گزيده سخنان رييس مجلس در نشست خبري

كشورهاي منطقه بايد توجه كنند كه دوره بازي با دموكراسي در منطقه سپري شده است. برخي كشورها به شيوه‌هاي قبيله‌يي در حكومت دموكراسي عقيده بيشتري دارند به همين دليل وقتي كه بن علي در تونس و يا مبارك در مصر سقوط كرد جنجالي به راه انداختند.

روندي را كه در ائتلاف عليه داعش دنبال مي‌شود مطابق واقع نمي‌دانيم. به طور طبيعي مذاكرات هسته‌يي و مسائل منطقه‌يي رابطه مستقيم و روشني با يكديگر ندارند، اما اعتمادسازي در مسائل مختلف به هم مربوط است.

نبايد در زمينه مبارزه با داعش نااميد بود بلكه بايد به تلاش‌هاي خود در اين زمينه ادامه دهيم تا همگرايي براي مبارزه با تروريسم بين كشورهاي منطقه به وجود آيد. البته برخي كشورهاي منطقه نبايد ميدان مبارزه با تروريسم را با ميدان هوس‌بازي براي قدرت اشتباه بگيرند.

امريكا و كشورهاي غربي بايد دليل مهمي براي علت اهميت قايل شدن در تعداد سانتريفيوژها ارايه كنند. ايران معتقد است كه بايد كارخانه‌يي براي توليد سوخت داشته باشد و اين كارخانه نيز زير نظر آژانس فعاليت خواهد كرد. كشورهايي كه معتقدند تعداد سانتريفيوژ باعث ساخت بمب هسته‌يي مي‌شود نظر عوامانه‌يي دارند، زيرا با هزار سانتريفيوژ نيز مي‌توان بمب هسته‌يي ساخت. مهم اين است كه به گونه‌يي پيش رويم كه ايران هيچگاه به سمت سلاح هسته‌يي نرود.

اگر كشورهاي غربي معتقد به حركت ايران به سمت سلاح هسته‌يي هستند، چرا با آن مذاكره مي‌كنند. اين اظهارنظرها منطق درستي ندارد، اما در كل لزومي ندارد كه به اين موضوع نگاه منفي داشته باشيم؛ من مسير مذاكرات را از نزديك مشاهده مي‌كنم و اين مسير را رو به پيش مي‌دانم.

كمك نظامي به ارتش لبنان آنقدر از كيفيت برخوردار است كه از آن در منطقه استفاده كرده و پيشرفت كرده است. بعيد مي‌دانم افرادي كه تا چند ماه پيش براي مقابله با داعش ايستادگي كرده‌اند، از كشورهاي اروپايي و امريكايي سلاح گرفته باشند.

غربي‌ها و كشورهاي بزرگ بايد رفتار دوگانه خود در منطقه را قطع كنند. اگر اين كشورها از دموكراسي دفاع مي‌كنند نبايد بار اصلي وزن خود را بر كشورهاي قبيله‌يي و ديكتاتوري گذاشته و دموكراسي را وسيله‌يي براي منافع خود كنند، بلكه بايد با پديده تروريسم برخورد تاكتيكي انجام دهند.

در چند سال اخير برخي كشورها منطقه به دلايلي اطلاعات نادرستي را به كشورهاي غربي داده و آنها را براي ورود به ميدان تحريك كرده‌اند كه نتيجه آن گروه تروريستي داعش و جبهه النصره شد. غربي‌ها بارها اعلام كردند كه در سوريه شاهد حكومت سكولار هستيم. حكومت فعلي نيز سكولار است اما بايد پرسيد چرا با آن مي‌جنگند؟، آيا فكر نكردند كه جنگ با دولت كنوني موجب روي كار آمدن موجودات وحشي (داعش) مي‌شود.

ممكن است برخي بخواهند زير پوشش دموكراسي در سوريه مخفي شوند، ما نمي‌گوييم دموكراسي در سوريه كاملا ايجاد شده است، اما اين دموكراسي بسيار كامل‌تر از كشورهايي است كه مجلس نداشته و از دوستان امريكا هستند و يا مجالسي قلابي دارند.

فكر مي‌كنم مدتي است كه امريكا و غرب چشم خود را در كمك تسليحاتي به گروه‌هاي تروريستي بسته‌اند. حالا زمان آن است كه امريكا و كشورهاي غربي چشمان خود را باز كرده تا دچار دريافت اطلاعات غلط نشوند. اگر اين اصلاحات صورت گيرد، ظرفيت خوبي براي مقابله با داعش هم در سوريه و هم در عراق به وجود مي‌آيد كه با تكيه بر آن مي‌توان با داعش مبارزه كرد.
رييس قوه قضاييه:
هجمه‌هاي حقوق بشري، جنگ رواني كشورهاي غربي است
رييس قوه قضاييه هجمه‌هاي حقوق بشري عليه جمهوري اسلامي را «جنگي رواني» دانست كه به نحو «سخيف و مفتضحانه» از سوي كشورهاي غربي به راه افتاده است و هرروز بيش ازگذشته «غير مستند» بودن آن آشكار مي‌شود. به گزارش ميزان آيت‌الله صادق آملي لاريجاني در جلسه مسوولان عالي قضايي، افزايش ميزان «دروغ‌پردازي» در هجمه‌هاي حقوق بشري عليه جمهوري اسلامي را «عجيب» توصيف كرد و گفت: غربي‌ها اين روزها با به كارگيري همه ابزارها و رسانه‌هايي كه در اختيار دارند احكام صادره در دستگاه قضايي، همچنين تعاملات سياسي و اجتماعي مردم و نظام را مورد هجمه قرار مي‌دهند، اما آنقدر دروغ‌هاي بزرگ در اين هجمه‌ها وجود دارد كه هر كسي آنها را بشنود، متوجه مي‌شود يك جنگ رواني سخيف و خالي از استناد برپا كرده‌اند. آيت‌الله آملي لاريجاني افزود: اگر معاندان و مخالفان جمهوري اسلامي كوچك‌ترين اطلاعي از قوانين موضوعه در جمهوري اسلامي داشته باشند، مي‌دانند كه رييس قوه قضاييه هرگز راي ماهوي صادر نمي‌كند و مراحل تحقيقات، رسيدگي و صدور حكم و قطعيت آن در قوانين مصرح تعريف قانوني خود را دارد. وي با تاكيد بر اينكه هجمه‌هاي حقوق بشري، دستگاه قضايي را از عمل به قانون باز نخواهد داشت، اظهار كرد: هرچه هجمه‌ها و دروغ‌پردازي‌ها بيشتر شود افكار عمومي نيز بيش از پيش بي اعتباري اين ادعاها را درمي‌يابند و همچنين قضات متعهد و قاطع ما را در مسير اجراي عدالت مصمم‌تر مي‌كند.
دبير ستاد حقوق بشر مطرح كرد
انتقاد به اعمال محدوديت براي دانشجويان ايراني
دبير ستاد حقوق بشر كشورمان در نامه‌يي به مسوولان حقوق بشري نروژ، مراتب اعتراض خود به محدوديت‌هاي اعمال شده از سوي اين كشور براي دانشجويان ايراني را اعلام كرده و آن را نمونه روشني از نقض حقوق بشر دانسته است. به گزارش ميزان، محمدجواد لاريجاني در اين نامه كه خطاب به خانم‌ها اينگا بوستاد، آورده است: تصميمات يكجانبه اتحاديه اروپايي در تحميل تحريم‌ها نيز با بسياري از تعهدات بين‌المللي دولت‌هاي عضو، از جمله اسناد تاسيسي اتحاديه اروپا در مغايرت است. مبرهن است كه هرگونه فشار و محدوديتي براي محروم كردن اتباع ايراني از حقوق قانوني خود در زمينه‌هاي علمي و فناوري، نقض كنوانسيون بين‌المللي مبارزه با تبعيض در امر آموزش نيز است. ماده يك اين كنوانسيون به طور آشكار به كارگيري هرگونه تبعيض، محروميت، تحديد يا ترجيحي بر مبناي رنگ، جنس، دين، عقيده سياسي يا هرگونه عقيده ديگر، مليت يا وضع اجتماعي و هر نوع رفتاري كه باعث از ميان رفتن تساوي برخورداري از تعليمات و محدود كردن تعليم و تربيت يك شخص يا گروه به حد پايين‌تر يا قرار دادن شخص يا گروه در وضعي مغاير با شوون انساني شود را محكوم كرده است. اتخاذ چنين تدابيري عليه دانشجويان ايراني قطعا موجب مخدوش شدن اعتبار كشور نروژ كه دغدغه‌هاي حقوق بشري دارد، خواهد شد. از اين رو، از شما به عنوان مديران مراكز حقوق بشر در نروژ انتظار مي‌رود در چارچوب احترام به تعهدات بين‌المللي و رعايت ملاحظات حقوق بشري، اين موضوع را به طور جدي و با هدف رفع محدوديت‌‌ها و ممنوعيت‌‌هاي اعمالي عليه دانشجويان ايراني با رويكردي سازنده و منطقي مورد پيگيري قرار دهيد.
حمايت مطهري از طرح «حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منكر»
گروه سياسي| علي مطهري اين‌بار در مورد يك طرح نظري غيرهمسو با دولت دارد. طرح حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منكر اين‌بار حامي به نام علي مطهري هم دارد. همان كه در مجلس هشتم طرحي را تحت عنوان طرح سوال از رييس‌جمهور كليد زد كه يكي از محورهاي اصلي آن مباحث مربوط به «حجاب» بود. اين‌بار او از طرحي در همين راستا حمايت كرده است كه جزييات آن نشان داد مجلس برنامه جديدي براي مبارزه با منكرات در جامعه دارد اما دولت مخالف آن است كه يك ستاد جديد در حوزه‌يي كه در اختيار خود اوست داخل شود. او روز گذشته به حمايت از اين طرح پرداخت و گفت: متاسفانه دولت‌ها چون نمي‌خواهند به وظيفه خود در قبال امر به معروف و نهي از منكر عمل كنند از اين كار شانه خالي مي‌كنند. به گزارش نامه نيوز، مطهري درباره طرح امر به معروف و نهي از منكر كه هفته گذشته در مجلس شوراي اسلامي مورد بررسي قرار گرفت، گفت: من در تدوين طرح مشاركت داشته‌ام و طرح مناسب و خوبي است. اين نماينده مجلس به موضوع حجاب و عفاف و عملكرد دولت اشاره كرد و گفت: در مساله حجاب و عفاف هم مي‌بينيم دولت نمي‌خواهد وظيفه خود را عمل كند و گاهي به صورت تلويحي مي‌گويد وظيفه نداريم. مطهري افزود: اين عملكرد در حالي است كه اجماع همه فقها بر اين است كه اعمال قانون در زمينه حجاب و عفاف وظيفه دولت اسلامي است و بايد به اين وظيفه عمل كند. وي اضافه كرد: بنابر نظر فقها جايي كه نيازمند اعمال قانون است وظيفه دولت اسلامي است و وظيفه مردم نيست؛ لذا مخالفت دولت با اين امر طبيعي است. اين عضو كميسيون فرهنگي مجلس با ابراز رضايت از طرح امر به معروف و نهي از منكر، اظهار داشت: موافق اين طرح هستم و ان‌شاءالله تصويب مي‌شود و دولت هم بايد به وظيفه خود عمل كند. مطهري امر به معروف و نهي از منكر را مختص به حجاب ندانست و گفت: اين كار گسترده شامل همه زمينه‌هاي مختلف فرهنگي است و به فرهنگ عمومي جامعه تسري پيدا مي‌كند. وي خاطرنشان كرد: اين طرح جنبه فرهنگي دارد. بايد اين طرح به شكل لايحه از طرف دولت‌ها به مجلس مي‌آمد ولي دولت‌ها مايل به ورود در اين حوزه نيستند و هيچ دولتي در اين باره لايحه نداده است. اين نماينده مجلس توجه به امر معروف و نهي از منكر را يكي از بندهاي قانون اساسي دانست و افزود: متاسفانه اين كار انجام نگرفت و قانون آن بايد سال‌ها پيش تدوين مي‌شد.
حادثه سراوان پاي وزير كشور را به مجلس كشاند
گروه سياسي| چهارشنبه‌شب گذشته بود كه خبر كمين گروهك‌هاي معاند و تروريستي براي ماموران انتظامي جمهوري اسلامي ايران و به شهادت رساندن چهار تن از ماموران نيروي انتظامي كشورمان در صدر اخبار كشور قرار گرفت. حادثه‌يي كه به همين جا ختم نشد و فرداي آن روز هم اين منطقه شاهد حمله خمپاره‌يي گروهك تروريستي به يك پاسگاه انتظامي بود و به تبع آن دو حادثه ديگري كه تلفاتي كمتر از حادثه اوليه نداشت. ساعاتي بعد از وقوع اين حادثه مسووليت آن از سوي مقامات ايراني بر عهده پاكستان گذاشته شد و حتي پاي دستگاه ديپلماسي را هم به اين ماجرا براي انجام رايزني با اين كشور همسايه جنوب شرقي در جهت جلوگيري از حوادثي كه براي نخستين بار نيست كه روي مي‌دهد و شايد آخرين بار هم نباشد، باز كرد. اما آنچه از سوي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي طي چند ماه گذشته مي‌رفت تا وزير كشور را به مرز استيضاح بكشاند افزايش ناامني در مرز‌ها از جمله گروگانگيري مرزبانان ايران در سيستان و بلوچستان بود كه شايد بتوان گفت با پادرمياني رييس مجلس اين اقدام صورت نگرفت. اكنون مي‌توان گفت كه ديگر مساله سراوان و حساسيت بالاي اين قسمت از مرز ايران كاملا با سرنوشت وزير كشور گره خواهد خورد. رحماني فضلي كه با راي بالايي از سوي مجلس شوراي اسلامي سكاندار اين وزارتخانه شد و به نظر مي‌رسيد كه پايگاه خوبي در جمع نمايندگان ملت دارد. رييس كميسيون امور شوراهاي مجلس از حضور وزير كشور در نشست هفته آينده اين كميسيون براي ارايه توضيحاتي درباره حوادث اخير سراوان و پاسخگويي به سوالات ?? نفر از وكلاي ملت خبر داد. به گزارش فارس، امير خجسته نماينده مردم همدان و رييس كميسيون امور شوراهاي مجلس شوراي اسلامي اعلام كرد كه عبدالرضا رحماني‌فضلي، وزير كشور هفته آينده در جلسه كميسيون متبوعش حضور مي‌يابد.

وي افزود: قرار است وزير كشور در اين جلسه به سوالات ?? نفر از وكلاي ملت پاسخ دهد. رييس كميسيون امور شوراهاي مجلس در ادامه تصريح كرد كه رحماني‌فضلي همچنين در اين نشست توضيحاتي در زمينه عملكرد اين وزارتخانه درباره وضعيت امنيت مرزها و حوادث اخير سراوان ارايه خواهد داد. هرچند از اين سخنان اقدامي مبني بر خواست نمايندگان بر استيضاح رحماني فضلي مشهود نيست اما بايد براي قضاوت نهايي تا پايان جلسه كميسيون شوراها منتظر ماند.
به زودي اقيانوس اطلس را طي مي‌كنيم
امير دريادار حبيب‌الله سياري، فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با اشاره به گسترش حضور نيروي دريايي ايران در آب‌هاي آزاد گفت: حضور در آب‌هاي آزاد متعلق به تمام مردم دنيا است از اين رو ما در آب‌هاي آزاد حضور خواهيم داشت. وي افزود: ما تاكنون در اقيانوس هند، خليج باب‌المندب، درياي سرخ، كانال سوئز، درياي مديترانه، مالاكا و تانزانيا حضور داشته‌ايم و در آينده نزديك اقيانوس اطلس را نيز طي خواهيم كرد. فرمانده نيروي دريايي ارتش با تاكيد بر اقتدار نيروي دريايي ايران در مبارزه با دزدان دريايي گفت: اينكه ما چند وقتي از تهاجم دزدان دريايي به كشتي‌ها نمي‌شنويم و آنها در حملات خود موفق نمي‌شوند نشانه اقتدار نيروي دريايي جمهوري اسلامي ايران است. سياري به رزمايش ولايت ?? نيز اشاره كرد و گفت: اين رزمايش در نيمه دوم سال يا سه ماهه پاياني سال برگزار خواهد شد. فرمانده نيروي دريايي ارتش با بيان اينكه اين رزمايش تا ?? درجه شمالي آب‌هاي آزاد برگزار مي‌شود، گفت: در اين رزمايش گسترده از تمامي تجهيزات و امكانات نوين نيروي دريايي استفاده مي‌شود.
عناوين اين صفحه
افق روشني در روابط ايران و غرب داريم
جريمه و حبس براي بدحجابي و دارندگان آنتن ماهواره
عارف: هر دانشجويي حرف مي‌زند انگ‌مي‌خورد
در جزييات با 1+5 اختلاف نظر داريم
دعواي شركت تركسل عليه ايران در ديوان داوري بين‌المللي رد شد
توحش تكفيري‌ها، نتيجه بي‌توجهي برخي علماي ديني است
انتقادات اقتصادي؛ روش جديد براي سوال از ظريف
توافق هسته‌يي امكان‌پذير است
هجمه‌هاي حقوق بشري، جنگ رواني كشورهاي غربي است
انتقاد به اعمال محدوديت براي دانشجويان ايراني
حمايت مطهري از طرح «حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منكر»
حادثه سراوان پاي وزير كشور را به مجلس كشاند
به زودي اقيانوس اطلس را طي مي‌كنيم
سر خط خبرها
رويكرد هيات پارلماني ايران با دولت يازدهم هماهنگ است
عكس نوشت
تحليلي بر مخالفت‌ها با آمارهاي دولت
احتمال تذكر به ضرغامي وجود دارد
سفرهاي استاني در دولت‌هاي «احمدي‌نژاد» و «رجايي»
باخوانندگان
بازي‌هاي فولكلور در تاريكخانه
آنچه در جلسه سيد حسن خميني و احمدي‌نژاد مطرح نشد

سر خط خبرها
ايسنا| حميدرضا طباطبايي، نايب‌رييس كميسيون حقوقي و قضايي مجلس با بيان اينكه كميسيون متبوعش لايحه جامع وكالت كه هم از دولت و هم قوه قضاييه به مجلس ارجاع شده است را همزمان بررسي مي‌كند، گفت: بررسي همزمان هر‌دوي اين لوايح هيچ منافاتي با هم ندارد.

ايرنا| اعضاي گروه دوستي پارلماني جمهوري اسلامي ايران و كرواسي براي ديدار و گفت‌وگو با مقامات پارلماني كرواسي عازم زاگرب پايتخت اين كشور شدند.

مهر| حسين نجابت، نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت: پرونده مهدي هاشمي از پرونده‌هاي مطرح و پر سر و صدا در جامعه است بنابراين اگر جلسات دادگاه وي علني برگزار شود به كنترل شايعات در كشور و جلوگيري از فساد كمك مي‌كند.

خبر آنلاين|ابراهيم رضايي بابادي، استاندار كرمانشاه درباره تحركات داعش و تدابير نيروهاي امنيتي كشورمان گفت: گروهكي مثل داعش در ايران كوچك‌ترين تحركي نمي‌تواند از خود نشان دهد و به‌طور ويژه در استان كرمانشاه نيروهاي امنيتي و نظامي كاملا مسلط هستند و تدابير خوبي انديشيده شده است.

ايرنا|رييس‌جمهوري در پيامي به فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران، شهادت شماري از غيورمردان و حافظان مرزهاي امنيت كشور را در سانحه هوايي اخير، به وي و خانواده‌هاي اين شهيدان تبريك و تسليت گفت.

ايلنا| سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در بيانيه‌يي شهادت تعدادي از كاركنان خدوم و جان بركف نيروي انتظامي در سانحه سقوط هواپيما را تسليت گفت.

تسنيم| منصور حقيقت‌پور، نايب‌رييس كميسيون امنيت مجلس با بيان اينكه جمهوري اسلامي قلوب مستضعفين جهان را اشغال كرده است، گفت: ما در هيچ موردي با سلاح و اسلحه، مردم كشوري را تابع خود نمي‌كنيم.

نسيم|عبدالرضا رحماني فضلي در مزار شهداي مشگين‌شهر در جمع خبرنگاران گفت: سهل‌انگاري كشورهاي همسايه در مرزهاي شرقي باعث به وجود آمدن مشكلات مي‌شود. متاسفانه در مرزهاي شرقي به دليل اينكه كشورهاي همسايه تسلط كافي بر مرز ندارند با سوءاستفاده اشرار مواجه مي‌شويم. ما هر يك هفته در ميان به استان‌ها سفر مي‌كنيم و وضعيت موجود را از نزديك مشاهده مي‌كنيم.

ايسنا| عصر ديروز با حضور تعدادي از فعالان مدني و دانشجويان كرد تجمعي در حمايت از مردم كوباني در برابر دفتر سازمان ملل در تهران برگزار شد. در اين تجمع كه حدود دو ساعت به طول انجاميد در دست برخي از تجمع‌كنندگان پلاكاردهايي با مضمون شعارهايي در حمايت از كوباني ديده مي‌شد.


دبيركل اتحاديه بين‌المجالس:
رويكرد هيات پارلماني ايران با دولت يازدهم هماهنگ است
دبيركل اتحاديه بين‌المجالس جهاني با بيان اينكه اين دوره از اجلاس تفاوت زيادي با دوره‌هاي قبل داشت، افزود: سطح اين دوره از اجلاس از دوره‌هاي قبل بسيار بالاتر بود و شركت‌كنندگان در سطوح بالا بوده و ايران نيز ديدارهاي قابل توجهي در حاشيه اجلاس داشت. مويد حسيني صدر در ژنو به خبرگزاري ايسكانيوز گفت: عمده بحث‌ها توجه به بحث تروريسم در منطقه بود و لاريجاني در تمام ملاقات‌ها و صحبت‌ها به ضرورت مبارزه ريشه‌يي و اساسي به مبارزه با تروريسم تاكيد كرد. مويد حسيني صدر اذعان داشت: تاكيد مي‌كنم كه رويكرد رييس مجلس هماهنگي خوبي با رويكرد دولت مبني بر توسعه روابط، ايجاد اعتماد، تنش‌زدايي، پرهيز از اظهارات جنجال‌برانگيز داشته است. وي ادامه داد: استقبال خوبي از هيات ايراني شده و ملاقات‌هاي زيادي نيز توسط رييس و اعضاي هيات پارلماني انجام شد كه اين تعداد ملاقات قابل توجه است. همچنين 31 رييس مجلس به اجلاس آمده‌اند و كشورهاي حاضر در اجلاس 130 كشور هستند. اين اتحاديه 165 كشور عضو دارد. عضو كميته دايمي صلح و امنيت اظهار داشت: من به عنوان عضو كميته دايمي صلح و امنيت دو بار در كميته سخنراني كردم. يك بار درباره تروريست و حمله به زنان و كودكان در كوباني، عراق و سوريه و ساير كشورهاي منطقه كه اين اظهارات و مواضع ايران مورد توجه قرار گرفت، چراكه معتقدم رويكرد دنيا بايد عوض شود و با صدور قطعنامه نمي‌توان جلوي تروريسم را گرفت مويدحسيني صدر افزود: سخنراني دوم در جنگ سايبري است و اينكه تمام كشورها بايد براي جلوگيري از حملات سايبري و سوءاستفاده از فضاي سايبري و اخلاقي كردن اين فضا دقت و اهتمام جدي داشته باشند.


عكس نوشت


معصومه ابتكار،مسعود سلطاني فر و مصطفي پورمحمدي در جلسه ديروز هيات دولت. تسنيم


حميد ابوطالبي در مطلبي مطرح كرد
تحليلي بر مخالفت‌ها با آمارهاي دولت
معاون سياسي دفتر رييس‌جمهوري در صفحه شخصي خود در توييتر گفت‌وگوي روحاني با مردم در شامگاه عيد غدير را «ترجمان اجتماعي اقدامات يك‌سال گذشته» تعبير كرد. حميد ابوطالبي، معاون سياسي دفتر رييس‌جمهوري نوشت: رييس‌جمهوري شعار انتخابات را در لواي «اميد به زندگي با تدبير»، سرلوحه اقداماتش قرار داده و مردم با اميد چشيدن طعم «زيستن در حيات معقول» رو به سوي آينده دارند. وي با بيان اينكه روحاني در عيد غدير، اقدامات اقتصادي خود را در تحقق شعار انتخابات، مبني بر «نجات اقتصاد» در شرايطي كه كشور در وضعيت تحريم به سر مي‌برد، تبيين كرد، نوشت: رييس‌جمهوري شعار انتخابات را در لواي «اميد به زندگي با تدبير»، سرلوحه اقداماتش قرار داده و مردم با اميد چشيدن طعم «زيستن در حيات معقول» رو به سوي آينده دارند. معاون سياسي دفتر رييس‌جمهوري با تاكيد بر اينكه اين مصاحبه «ترجمان اجتماعي» اقدامات يك سال گذشته بود، يادآور شد: اين امر به مردم نشان مي‌دهد تحولات حوزه اقتصاد كلان، چگونه در زندگي آنها ملموس خواهد بود. ابوطالبي هدف «ترجمان اجتماعي» اقتصاد كلان از سوي روحاني را «ارتقاي سرمايه اجتماعي»، توام با تبيين دقيق و علمي اقدامات اقتصادي دانسته و نوشت: اگر اين «ترجمان اجتماعي»، درحالي كه دولت نه درآمد افسانه‌يي دارد و نه تحريم‌ها برطرف شده‌اند، درست صورت پذيرد «اميدبه زندگي باتدبير» پايدار خواهد شد.

به نوشته معاون سياسي دفتر رييس‌جمهوري، تبيينات روحاني در اين مصاحبه، بر مباني انديشه سياسي - اجتماعي، تئوري‌هاي اقتصادي و باور او به ارتباط عميق ميان دولت و ملت، سامان يافته بود چراكه گفت‌وگوي رييس‌جمهوري با ملت شريف ايران حول محورهاي ذيل مي‌گرديد:

الف: علت اينكه حركت اقتصادي در ايران شروع شد، نخستين عاملش اعتماد و اميد مردم بود. مردم به دولت اعتماد كردند و اين اعتماد اساس «سرمايه اجتماعي» است.

ب: ريشه حركت ما در اقتصاد، سرمايه‌ اجتماعي است؛ دولت و ملت به هم نزديك‌تر شده‌اند. مردم احساس كردند كه دولت در زمينه سياست خارجي با منطق حركت مي‌كند.

ج: مردم احساس مي‌كنند تلاطم‌هاي خارجي كاهش پيدا كرده و روابط با دنياي بيرون طبق وعده‌يي است كه در انتخابات به مردم داديم: تعامل سازنده با جهان.

د: مردم مي‌دانند كه ما اهل شعار و مبالغه نيستيم و تا حالا هرچه به مردم قول داده بوديم سعي كرديم به قول‌هاي‌مان عمل كنيم.

ه: دولت وعده داده هرچه واقعيت است به مردم بگويد. در موقع اشتباه نيز به مردم خواهيم گفت و به صراحت عذرخواهي مي‌كنيم و به عذرخواهي‌مان افتخار مي‌كنيم.

ز: با طبيعت نمي‌شود جنگيد؛ اين قاعده‌مند بودن و با قواعد بازي كردن فقط براي دنياي سياست نيست، در دنياي سياست هم ما قواعد را كنار بگذاريم ضرر مي‌كنيم.

و: بايد نقد دولت توسط دانشمندان و صاحبنظران و دانشگاهيان ما ادامه پيدا كند.

ح: به سياسيون مي‌خواهم بگويم كه همه بايد قواعد بازي را مراعات بكنيم. البته در دولت از همه جناح‌ها حضور دارند و من با همه جناح‌‌ها كار مي‌كنم.

ط: «آرايش خشم» نبايد در كشور ما به وجود بيايد، آرايش ما بايد آرايش تعاون، همكاري، همدلي و كمك به يكديگر و همكاري در مسائل مهم كشور كه به نفع كل ملت است، باشد.

معاون سياسي دفتر رييس‌جمهوري در ادامه پيش‌بيني كرده است كه اين «ترجمان اجتماعي»، اعتماد ميان ملت و دولت را به اوج خود خواهد رساند و «سرمايه اجتماعي» برآمده و استوار بر آن، براي هميشه خدشه‌ناپذير خواهد شد.

ابوطالبي در ادامه نوشته است: برخي افراد براي تخريب سرمايه اجتماعي، با اين «ترجمان اجتماعي» و اعتماد حاصل از آن مخالفت مي‌كنند ولو آنكه مراكز آماري همان‌هايي باشند كه سال‌ها بوده‌اند. به باور آنان، مخالفت با نرخ‌ها در اقتصاد، جلوگيري از شكل‌گيري «ترجمان اجتماعي» اقدامات و تعميق باور مردم به چرخيدن واقعي چرخ‌هاي زندگي آنان است.


عضو ناظر مجلس در شوراي نظارت بر صداوسيما در گفت‌وگو با آنا:
احتمال تذكر به ضرغامي وجود دارد
سيدرمضان شجاعي‌كياسري، نماينده ساري در مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاري آنا، درباره نقدهاي دولت به صدا و سيما و بررسي‌هاي صورت گرفته در شوراي نظارت بر عملكرد اين سازمان اظهاركرد: شوراي نظارت همچنان در حال بررسي نقدهاي دولت از صدا و سيماست. وي افزود: رسانه ملي نسبت به دولت يازدهم در مقايسه با دولت قبل منتقدانه‌تر عمل مي‌كند كه اين روند خوبي نيست و بايد تغيير كند. عضو ناظر مجلس در شوراي نظارت بر صدا و سيما در پاسخ به اين سوال كه اگر اكثريت اعضاي شوراي نظارت به اين نتيجه برسند كه نقدهاي دولت نسبت به رسانه ملي درست بوده است، آن وقت اين شورا چه اقدامي انجام خواهد داد؟ تصريح كرد: كار شورا، نظارتي است نه ارشادي. با اين وجود اگر اعضاي شورا به اتفاق آرا به اين نتيجه رسيدند كه نقدهاي دولت درست است، تذكري به رييس صدا و سيما داده خواهد شد تا روند را اصلاح كند.


سفرهاي استاني در دولت‌هاي «احمدي‌نژاد» و «رجايي»
گروه سياسي| سفرهاي استاني را شايد بتوان يكي از نقاط تمايز دولت‌هاي نهم و دهم با ساير دولت‌ها دانست. سفرهايي كه بسياري آن را يك نقطه مثبت و بسياري ديگر آن را محلي براي سرازير شدن تصميمات غيركارشناسي مي‌دانند. با اين همه هنوز هم مشخص نيست كه در يك مقايسه آماري وزنه نقاط مثبت سفرهاي استاني سنگين‌تر است يا وزنه نقاط منفي آن. در اين ميان اما يكي از استانداران دولت شهيد رجايي از تفاوت‌هاي آن دولت با دولت‌هاي نهم و دهم مي‌گويد. از شكل كار با شهيد رجايي گفت و اين موضوع را تكذيب كرد كه مبدع سفرهاي استاني رييس دولت سابق بوده است. حسن غفوري فرد كه در كارنامه خود وزارت و نمايندگي مجلس را هم دارد در دوره شهيد رجايي استاندار خراسان بوده است. به گزارش نامه نيوز او از دوران دولت داري شهيد رجايي اين‌گونه تعريف مي‌كند: «قبل از انقلاب ايشان را مي‌شناختم و آشنايي داشتم. سال 57 هم انجمن اسلامي معلمان جلساتي را برگزار مي‌كرد. يك جلسه‌يي هم با ايشان داشتيم. شهيد رجايي عضو حزب نبودند اما با حزب ارتباط داشتند. بعد هم كه استاندار شدم زماني بود كه شهيد رجايي نخست‌وزير بود. دو سه بار هم ايشان به استان خراسان آمد. آن زمان سفرهاي استاني مفصل‌تر از امروز بود منتهي تبليغي روي آن نمي‌شد. او اما از تفاوت‌هاي سفرهاي استاني آن دولت اين‌گونه مي‌گويد كه «خاطرم هست وقتي آقاي رجايي قرار بود به مشهد سفر كنند، از دفترشان به استانداري تلفن زدند و گفتند ايشان گفتند به هيچ كس خبر ندهيد و فقط يك اتوبوس بيايد تا همه ما سوار همان يك اتوبوس شويم. اتوبوس هم از داخل شهر نرود تا مزاحم مردم نشود و از جاده كناري برود. حتي به جاي هتل از يكي از اين خوابگاه‌هاي معمولي دانشگاه فردوسي مشهد استفاه كرد». وزير نيروي دولت ميرحسين موسوي با بيان اينكه در آن سفرهاي استاني اصلا از اين بازي‌ها كه وسط خيابان بروند و مردم جمع شوند، نبود، ادامه داد: آن زمان حتي اين سفرهاي استاني مفصل‌تر هم بود. الان هيات دولت فقط سفراستاني مي‌روند آن زمان كل هيات دولت و كل استانداران مي‌رفتند. زماني‌كه من استاندار بودم يك بار همه استانداران با هيات دولت به اين استان آمدند، خود من هم با دولت به استان‌هاي سيستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان و لرستان رفتم. معاون تربيت‌بدني دولت سازندگي با بيان اينكه شهيد رجايي در دوران كوتاه دولت داري‌اش سفر استاني زيادي رفت، گفت: چهار، پنج استان را كه خود من با دولت سفر استاني رفتم. جالب است بدانيد نحوه سفر هم به نحوي بود كه كل هيات دولت و استانداران با يك هواپيما مي‌رفتند.


باخوانندگان
8533-0936

اي كاش در دوره‌هاي گذشته مجلس قانوني به تصويب مي‌رسيد كه عامه مردم بتوانند در موارد خاصي از مصوبات مجلس مانند طرح حمايت از آمران به معروف، موافقت يا مخالفت خود را اعلام كنند.

4289-0913

به ميرفتاح عزيز بگوييد اگر قلندران به مرخصي بروند ستونش را تحريم مي‌كنيم.

9717-0912

يادداشت نگاه سه‌شنبه خوب بود. اگر بزرگان بانك مركزي و شوراي پول و اعتبار تمام جوانب را در نظر داشته باشند.

0523-0916

آيا با واردات ماشين‌هاي لوكس و گران قيمت، گراني خودروهاي داخلي و انصراف عده‌يي از گرفتن يارانه اقتصاد رشد مي‌كند؟ دولت بعد از توافق هسته‌يي توانست نفت بيشتري بفروشد اما ما مردم كه با واقعيت‌ها سر و كار داريم نشانه خوبي نمي‌بينيم.


بازي‌هاي فولكلور در تاريكخانه
شهرام شهيدي

مي‌گويم در مطلب ديروز من عمه تحت چه عنوان و به چه استنادي مميزي شد؟

مي‌گويد: اولا تشخيص ما اين بود. در ثاني ما اصلا مميزي داريم؟ بگويي حذف شد باز يك چيزي.

مي‌گويم: قربان‌تان بروم. اين عمه را كه ما از سر راه نياورده بوديم. كلي پورسانت گرفته بوديم در عالم سياست مطرحش كنيم. خودش قبول كرد به شرطي كه معروفش كنيم همه تقصيرها را بپذيرد و به گردن بگيرد. آن وقت شما فرتي تقصيرها را انداختيد گردن ب. ز و ديگران؟ عمه من نخودي بود پس؟

مي‌گويد: عمه حضرتعالي منشوري بوده شايد.

مي‌گويم: استفاده ابزاري از عكسش كه نكرده بوديم. نشريه زرد شديم؟ عكس تيشان فشان هنرپيشگان دو فيلمه اما سوپراستار را كه كار نكرده بوديم؟ يك توافقي بين ما بود. او مسووليت مشكلات را به عهده بگيرد و ما اسمش را در بوق و كرنا كنيم.

مي‌گويد: به هر حال عمه شما مشمول امور حذفي شده. قبلا هم در مطبوعات رايج بود. بهش مي‌گفتند سبديات. تازه خيلي هم دلش بخواهد كه برايش پرونده‌سازي نكرديم. نكند اعترافات زوركي و الكي گرفته بودي از عمه‌ات؟

مي‌گويم: ‌اي بابا. حالا يك چيزي هم بدهكار شديم انگار. حالا اصلا شما عمه را از مطلب ديروز من درز گرفتيد. اشكالي ندارد. اگر اينها كه گفتيم تقصير عمه من نيست پس تقصير كيست؟

مي‌گويد: شما دو كلمه ديگر حرف بزني عمه‌ات كه هيچ تاريكخانه‌ات مميزي مي‌شود.

مي‌گويم: برهان از اين قاطع‌تر و منطقي‌تر نداريم. فلذا مي‌پذيريم كه همه اشتباه‌ها از دل تاريكخانه ما برآمده و عمه بنده به هيچ‌وجه در هيچ فرآيندي دخالت نداشته و مقصر نيست. خوب شد؟

مي‌گويد: نه. حالا كه نداشته پس كي داشته؟

مي‌گويم: اينكه دقيقا دغدغه خودم بود. كي داشته؟

مي‌گويد: كي داشته؟

خوانندگان عزيز، فعلا ما با دوستان سرويس سياسي و دبير سرويس و سردبير مشغول بازي كي بود كي بود من نبودم هستيم. باران هم كه كمي باريده و نمي‌توانيم بيندازيم گردن آسمان. بعد هم احتمالا من نبودم دستم بود تقصير آستينم بود بازي كنيم. بعدش هم جمجمك برگ خزون بازي مي‌كنيم و شايد هم اتل متل كه ببينيم كي بايد يك پايش را برچيند. فقط خدا كند به بازي گرگم و گله مي‌برم نرسيم.


آنچه در جلسه سيد حسن خميني و احمدي‌نژاد مطرح نشد
درجلسه احمدي‌نژاد با سيدحسن خميني درباره مجلس خبرگان، بقايي و دانشگاه ايرانيان صحبت نشد. سايت جماران در اين مورد نوشت: به دنبال طرح مطالبي درباره محتواي جلسه آقاي احمدي نژاد و يادگار امام در سايت جهان‌نيوز با عنوان خبر ويژه، پيگيري‌هاي خبرنگار جماران حاكي است كه خبر مذكور عاري از واقعيت است. در جلسه آقاي احمدي‌نژاد و حجت‌الاسلام والمسلمين سيد حسن خميني، مطلبي درباره كانديداتوري يادگار امام يا پادرمياني ايشان براي حل مشكلات احتمالي آقاي بقايي عنوان نشده است. همچنين هيچ مطلبي درباره دانشگاه ايرانيان و بابك زنجاني نيز، طرح نشده است. طبيعي است كه اين مطالب مي‌تواند با انگيزه‌هاي مختلفي طرح شده باشد كه در جاي خود قابل بررسي است. گفتني است سايت جهان‌نيوز در اين مورد نوشته بود كه احمدي‌نژاد به همراه آقاي بقايي با حجت‌الاسلام سيدحسن خميني ديدار كرده است. نقل شده است كه وي خطاب به حجت‌الاسلام سيدحسن خميني گفته است: شما به آقاي تركان در مورد مناطق آزاد تذكري بدهيد كه اينقدر به آقاي بقايي تهمت نزند و عليه تيم دولت قبل دروغ‌پراكني نكند. اين حرف‌ها صحت ندارد و من به شما اطمينان مي‌دهم كه بقايي هيچ كاري نكرده است. احمدي‌نژاد در مورد بابك زنجاني گلايه كرده و گفته است: رسانه‌هاي دولت و اصلاح‌طلبان خيلي روي بابك زنجاني مانور مي‌دهند و اين در حالي است كه اين موضوع هيچ ارتباطي به دولت ما (احمدي‌نژاد) ندارد. وي همچنين در مورد دانشگاه ايرانيان گفته است: من از شما خواهش مي‌كنم كه جلوي اين بي قانوني را بگيريد و پادرمياني كنيد كه اين اجحاف را در حق ما نكنند و بگذارند دانشگاه ما فعاليت كند. در اين ديدار احمدي‌نژاد در مورد مجلس خبرگان تحليلي ارايه داده است و ضمن آن تحليل لزوم جوان‌گرايي را در اين مجلس بيان كرده و گفته است: اگر اين جوان‌گرايي توسط افرادي مثل شما انجام شود خيلي عالي است.


روزنامه اعتماد
طراحی و پیاده سازی نرم افزار : شرکت ارتباطات نوین فرانام